25 czerwca - DZIEŃ TALENTÓW


W programie:

Warsztaty prowadzone przez uczniów

dla zainteresowanych koleżanek i kolegów

(1 i 2 godzina lekcyjna: 8.00 - 9.40 godz.)

-      muzyczne (koło gitarowe)

-      plastyczne (A. Pańczyk)

-      rękodzieła (W. Sapelecka)

-      informatyczne (M. Żurawski)

 

KLASY IV-VI

(3 godzina lekcyjna: 9.50 - 10.35 godz.)

PRZEGLĄD TALENTÓW

RECYTATORSKO - ORATORSKICH

-       U. Charzyńska  - "Lokomotywa c.d."

-       J. Kwiatkowska  - "Wiersz o literze H"

-       A. Kulpa - czytanie fragmentu prozy

-       A. Matuszewicz i P. Płoski - odczytanie listów powstańców

WOKALNO - MUZYCZNYCH

-        J. Stachurska - "Bieszczadzkie anioły"

-        Koło gitarowe - "Przyjdzie rozstań czas"

-        M. Ibrahim - gra na wiolonczeli

-        J. Klonowski i M. Radziszewski - NIESPODZIANKA

AKROBATYCZNYCH

-        M. Furmańska

-        A. Maćkowiak

TEATRALNYCH

Klasa VI b - "Lekcja języka polskiego"

 

KLASY I-III

(5 godzina lekcyjna:  11.50 - 12.35 godz.)

PRZEGLĄD TALENTÓW

 

RECYTATORSKICH

-      K. Kamiński - "Bajka o królu"

-      J. Trawińska - "Duch"

-      A. Góralska - "O rodzicach"

-      A. Woźniewicz - "Żuraw i czapla"

TEATRALNYCH

Klasa IIIa i IIc - "Bajka dydaktyczna o rycerzu Cyrylu"

WOKALNO - MUZYCZNYCH

(jak wyżej)


Sieciaki i mieszkańcy leśnej doliny


      22 maja naszą szkołę odwiedzili  wyjątkowi goście- zespół teatralny Grupa- T, który przedstawił dla uczniów klas IV- VI spektakl   „Sieciaki i mieszkańcy leśnej doliny”.

 

 W spektaklu aktorzy poruszyli problem cyberprzemocy- zjawiska coraz powszechniejszego wśród dzieci i młodzieży.

 

Przygoda rozpoczyna się wtedy kiedy żółwik Florek natrafia na kompromitujące go zdjęcie w Internecie, pod którym widnieje mnóstwo obraźliwych komentarzy. Za pomocą przyjaciółki Malwiny stara się dociec, kto jest sprawcą tego okrutnego czynu. W skutecznym rozwiązaniu problemów pomaga mu drużyna sieciaków.

Zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii:

http://sp7torun.superszkolna.pl/galeria/zdjecia/29535/sieciaki_i_mieszkancy_lesnej_doliny


Warsztaty szycia maskotek


      W czwartek 15maja 2014 w Kreatywnej Kamienicy  na ul. Browarnej 4 kilkoro naszych uczniów, będących członkami Akademii Przyszłości brało udział w warsztatach szycia maskotek.

Zabawa była doskonała. Na zdjęciach  prezentują swoje zabawki:

http://sp7torun.superszkolna.pl/galeria/zdjecia/28357/warsztaty_szycia_maskotek

 

Uroczysty apel
   

W dniu 30 .04. b.r. odbył sie w naszej szkole uruczysty apel z okazji 223 rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja, a także z okazji 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W części artystycznej wystąpili uczniowie głównie z klas piątych.

 

 Uroczystość rozpoczęła sie na 3 godzinie lekcyjnej,w sali gimnastycznej. Zebrały się tam  wszystkie klasy 1-6 ze swymi nauczycielami, aby wysłuchać i obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów kl.5a i 5b oraz przez kilka uczennic ze szkolnego chóru.

 

 Uczniowie klas piątych zaprezentowali scenki dotyczące najpierw historii Konstytucji 3 Maja, a potem 10 rocznicy przystapienia Polski do Unii Europejskiej. Występ młodych aktorów uświetniło kilka uczennic ze szkolnego chóru, które ładnie zaśpiewały ,,Pieśń o fladze". Na koniec uczeń z klasy 5b pięknie zagrał na wiolonczeli ,,Odę do radości".

 

 Organizatorzy apelu celowo połączyli obchody tych tak ważnych dla Polski,choć bardzo odległych czasowo od siebie dwóch wydarzeń historycznych, ponieważ chcieli podkreślić wkład naszej ojczyzny w kulturalny dorobek Europy, do której przecież od wieków należymy.


Warsztaty plastyczne "Co to jest abstrakcja?"


    07 maja w Galerii Wozownia klasa 6A była na warsztatach plastycznych "Co to jest abstrakcja"?. Zajęcia ubogacił wykład na temat rodzajów kompozycji, środków plastycznych, narzędzi. Lekcję zakończyła wystawa prac abstrakcyjnych i omówienie poszczególnych dzieł.

  

 I miejsce

w miejskim konkursie na najlepszy sklepik szkolny

 

   Nasza szkoła zdobyła I miejsce w miejskim konkursie na najlepszy sklepik szkolny oraz działania promujące zdrowe odżywianie! 7 kwietnia 2014 r. , podczas uroczystości związanej z obchodami Światowego Dnia Zdrowia, z rąk Prezydenta Miasta Torunia – Michała Zaleskiego  szkoła otrzymała nagrody w postaci drukarki laserowej i sprzętu sportowego dla uczniów, a p. Zofia Przedpełska – właścicielka sklepiku szkolnego  certyfikat i statuetkę. Bardzo cieszymy się z wygranej! Dziękujemy wszystkim rodzicom i przyjaciołom szkoły za wspieranie naszych działań w zakresie promowania zdrowego stylu życia. Mamy nadzieję, że przełożą się one w przyszłości na poprawę zarówno stanu zdrowia, jak i jakości życia naszych wychowanków.

Zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii:

http://sp7torun.superszkolna.pl/galeria/zdjecia/26509/nagroda_za_i_miejsce_w_miejskim_konkursie_na_najlepszy_sklepik_s


Drzwi Otwarte


      W piątek 14 marca odbyły się w naszej szkole Drzwi Otwarte. Przyszłoroczni pierwszoklasiści, ich rodzice a także inni zainteresowani mogli obejrzeć szkołę, porozmawiać z nauczycielami a także wziąć udział w różnych zajęciach. Wizyta gości rozpoczęła się spektaklem „Kopciuszek na sportowo”. 

http://sp7torun.superszkolna.pl/galeria/zdjecia/25012/drzwi_otwarte_szkoly

 

 Lekcje ze studentami z Liverpool Hope University


      W dniach 18 - 20 lutego gościliśmy w naszej szkole studentów z Liverpool Hope University. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych w całości w języku angielskim. Była lekcja przyrody, muzyki, poezji, angielskiego oraz zajęcia taneczne i teatralne. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób dziedziczymy geny po rodzicach, jak wygląda handel międzynarodowy, jak na różne sposoby można interpretować utwór muzyczny i jak przy pomocy własnego ciała przedstawić legendę „O Świętym Jerzym i smoku”. Na zdjęciach uczniowie klasy 6b w trakcie zajęć teatralnych.

 http://sp7torun.superszkolna.pl/galeria/zdjecia/24446/_lekcje_ze_studentami_z_liverpool_hope_university

 

 

Muzykowanie z Orkiestrą Symfoniczną

       

20 stycznia Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosiła nas do wspólnego muzykowania. Zaszczytem dla naszej klasy 6A było wystąpienie przy boku tak znanych toruńskich muzyków, którzy zagrali w koncercie "Jazz i muzyka rozrywkowa".

                                     Pięknie zagraliśmy :)


Aby nauka nie poszła w las,

na bajki i tańce przyszedł czas

 

        17 stycznia br. na otwartej imprezie gościliśmy w naszej szkole dzieci z okolicznych przedszkoli. Maluchy miały okazję obejrzeć pouczające scenki kabaretu „ Humorek” oraz rozwiązać zagadki muzyczne. W drugiej części zabawy  przedszkolaki rywalizowały w konkurencjach takich, jak: taniec z miotłą, balonowe petardy, ziarnko do ziarnka, przeciąganie liny, odśnieżanie sali.                                                                                                                                         

        Współzawodnictwo było wyrównane. Każdy uczestnik otrzymywał nagrodę. Mimo chłodu za oknem, atmosfera była gorąca. Całość imprezy przygotowały pani Mirosława Dmowska z klasą 2c oraz pani Małgorzata Jagieła niezrównana w roli wodzireja.           


 Szkoła Odkrywców Talentów


 W październiku 2013 roku aplikowaliśmy do Ośrodka Rozwoju Edukacji o  tytuł ,,Szkoły Odkrywców Talentów”. Na początku lutego otrzymaliśmy radosną informację, że ten prestiżowy tytuł został nam przyznany. Tym samym SP7 znalazła się w krajowej grupie szkół, promujących  systemowe działania na rzecz odkrywania, rozwijania i wspierania zdolności uczniów.

 

Rodzinne kolędowanie z Jackiem Beszczyńskim

 

        8 stycznia br. kolędowaliśmy wspólnie z Jackiem Beszczyńskim i jego zespołem. Wieczorem salę gimnastyczną rozświetliło kilkadziesiąt świec tworząc scenerię do nastrojowych kolęd i pastorałek śpiewanych wspólnie przez dzieci, rodziców, nauczycieli i wszystkich gości przybyłych tego dnia do naszej szkoły.

      Ten wspaniały wieczór zawdzięczamy panu Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, któremu w imieniu społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy.


Jasełka "Pójdźmy wszyscy do stajenki"

  

                20.12.2013r. na sali gimnastycznej uczniowie naszej szkoły obejrzeli Jasełka pt. „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów należących do Szkolnego Koła Caritas pod opieką p. Anety Skawskiej (nauczyciela religii). 25 aktorów swoją grą oraz śpiewem kolęd i akompaniamentem na elektrycznych gitarach wprowadziło nas w świąteczną atmosferę.

                Jasełka okazały się przedstawieniem interaktywnym, ponieważ widzowie chętnie włączali się w  śpiew kolęd, a na koniec obdarzyli występ ogromnymi brawami. Jasełka zobaczyły przedszkolaki z „Flisaczka”, „Leśnego Ludka” i „Pinokia”, które przybyły do naszej szkoły 9.01.2014r.


Halloween

 

      6 listopada w naszej szkole odbył się specjalny wieczorny seans filmowy z okazji szkolnych obchodów Halloween. Około 70 uczniów obejrzało animowane horrory w trzech salach "kinowych". Nie zabrakło też poczęstunku w formie babeczek, ciasta czekoladowego i dyniowego placka. Dziękuję wszystkim moim pomocnikom - tym, którzy piekli pyszności i tym, którzy pomogli przygotować sale oraz posprzątać cały bałagan po imprezie. Specjalne podziękowania dla pań: Bożeny Lechwar, Małgorzaty Sobczyk i Grażyny Wiśniewskiej, które zgodziły się wspomóc mnie w organizacji seansu i zaopiekowały się kinomaniakami.

 Hanna Borucka


Żywa lekcja historii dla klas IV - VI

 

    Dnia 30 października gościliśmy w naszej szkole teatr historyczny z Gniewu. Uczniowie klas: IV - VI uczestniczyli w żywej lekcji historii zorganizowanej przez p.Annę Tomasik. Tematem zajęć była starożytna Grecja i Rzym. Uczniowie mieli okazję przenieść się w czasy starożytne, poszerzyć swoją wiedzę,walczyć jak prawdziwi żołnierze spartańscy i rzymscy,a dziewczęta poznały modę z epoki.

 

 

Medal Komisji Edukacji Narodowej

dla Wiesławy Mielcarek - nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej

 

          W środę 16 października w Szkole Podstawowej nr 5 w Toruniu odbyła się uroczystość z z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w czasie której nastąpilo wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych, Nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Wśród nagrodzonych była Pani Wiesława Mielcarek – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej (obecnie nauczyciel i wychowawca kl. „0”). Pani Wiesława odznaczona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej.Śmiech Medal Komisji Edukacji Narodowej jest to polskie odznaczenie resortowe nadawane  przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nauczycielom legitymującym się co najmniej siedmioletnią wyróżniającą się działalnością dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, inicjującym i podejmującym nowatorskie formy i metody pracy edukacyjnej,W czasie uroczystości gratulacje z rąk Wojewody i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty odebrała również Pani Dyrektor Iwona Fechner - Sędzicka, która dwa dni wcześniej przyjęła nadany jej tytuł honorowego profesora oświaty.       

  

 

Nadanie tytułu honorowego profesora oświaty

Pani Dyrektor Iwonie Fechner - Sędzickiej

 

              Święto Edukacji Narodowej - 14 października - było szczególnym i jakże ważnym dniem dla Pani Dyrektor Iwony Fechner Sędzickiej. Tego dnia Pani  Iwona udała się do Warszawy, aby przyjąć  tytuł honorowego profesora oświaty nadany przez Ministra Edukacji Narodowej na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty. Uroczystość odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Minister Edukacji Krystyna Szumilas wręczyła honorowe tytuły profesorów oświaty 20 nauczycielom z całej Polski.                                                            Tytuł ten jest nadawny nauczycielom spełniającym określone kryteria formalne oraz merytoryczne. Do kryteriów formalnych zaliczają się status nauczyciela dyplomowanego oraz minimum 20-letni okres pracy w zawodzie nauczyciela, w tym co najmniej 10-letni okres pracy jako nauczyciel dyplomowany. Kryteria merytoryczne odnoszą się do oceny dorobku zawodowego kandydata. Pod uwagę bierze się między innymi  jakość pracy prowadzonej z uczniami, w tym osiągnięcia dydaktyczne lub wychowawcze, kwalifikacje zawodowe, osiągnięcia uczniów nauczyciela uzyskiwane w konkursach, turniejach i olimpiadach, pozytywne oddziaływanie na nauczycieli, dzielenie się z innymi nauczycielami swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym oraz wysoki poziom kultury pedagogicznej kandydata. Kapituła bierze także pod uwagę szczególne osiągnięcia kandydata związane z wykonywaniem zawodu nauczyciela.                                                                        

             W 2008 r. Minister Edukacji Narodowej po raz pierwszy nadał tytuły honorowe profesora oświaty. Nadano wówczas 10 tytułów. W latach kolejnych tj. w 2009 r. - 10 tytułów, w 2010 r. - 13 oraz w 2011 r. - 20 tytułów honorowego profesora oświaty.  Do chwili obecnej nadano 53 tytuły. W  Toruniu  mamy tylko 3 czynnych profesorów oświaty. Są to:

Henryk Pawłowski - IV LO (nauczyciel matematyki)

Ilona Cichoń - IV LO (nauczyciel historii)

Iwona Fechner-Sędzicka - SP 7 (dyrektor szkoły, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przyrody)

Przyznanie nauczycielowi takiego tytułu jest docenieniem jego wyjątkowego dorobku zawodowego i starań na rzecz wszechstronnego rozwoju uczniów, a także uznaniem dla jego pasji i osiągnięć, jak również ogromnym wyróżnieniem nie tylko dla szkoły, ale dla miasta Torunia.

Gratulujemy Pani Iwonie kolejnego awansu i życzymy dalszych sukcesów w pracy z dziećmi i młodzieżą naszej szkoły. Śmiech

 

 

Święta Odzyskania Niepodległości

 

      Z Okazji 11 Listopada, Święta Odzyskania Niepodległości, w szkole gościliśmy Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, która przypomniała nam w swojej audycji muzycznej pt; "Piękna nasza Polska cała" wiadomości o tańcach narodowych. Nasi uczniowie Mikołaj Radziszewski i Jan Klonowski włączyli się świetnie grając na gitarach piosenki legionowe. W ten sposób cała społeczność uczniowska nie tylko przypomniała sobie dzieje z ówczesnej historii, ale mogła także podziwiać naszych wspaniałych małych muzyków. 
Gratulujemy!


Wycieczka w Karkonosze

 

Plany sprzed wakacji zrealizowane!

 

Na początku października klasy V b i VI b pod opieką nauczycielek spędziły 4 dni w górach.
Bazę wypadową mieliśmy w Szklarskiej Porębie, skąd wyruszaliśmy na wędrówki po Karkonoszach. 
Najpierw zdobyliśmy najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę (1602 m npm.) – położoną na granicy polsko – czeskiej. Część trasy odbyliśmy wyciągiem krzesełkowym, ale droga pokonana pieszo do łatwych nie należała. Wszyscy byli bardzo dzielni i dumni z wykonanego zadania!
Tego samego dnia obejrzeliśmy Świątynię Wang w Karpaczu. Została ona zbudowana na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii jako świątynia Wikingów, a w XIX wieku odkupiona i w częściach przywieziona w polskie góry – odtąd służy ewangelikom z Karpacza i okolic.
Następnego dnia spenetrowaliśmy okolice Jakuszyc, które oferują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego dla amatorów i wyczynowców. To tam biega Justyna Kowalczyk!
W Karkonoszach jest kilkanaście wodospadów – widzieliśmy Kamieńczyk, najwyższy wodospad po stronie północnej gór. Jego wysokość wynosi 27 metrów. Woda Kamieńczyka opada stromo do malowniczego, skalistego wąwozu. Aby zobaczyć go z bliska, założyliśmy kaski ochronne.
Do atrakcji wycieczki należało także zwiedzanie:
- Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
- Muzeum Zabawek w Karpaczu, gdzie zobaczyliśmy przekrój zabawkarstwa z ostatnich 200 lat 
- Muzeum Kolejnictwa w Karpaczu.

 

W sumie zrobiliśmy po karkonoskich trasach turystycznych kilometrów….że ho! ho!
Hotel ładnie położony, jedzenie smaczne i dużo.
Nic złego się nie wydarzyło, Panie jakoś przeżyły ;)

 

Już planujemy następny wypad.


Lekcja demokracji w Urzędzie Marszałkowskim


     W październiku klasy: V b i VI b z wychowawczyniami p. Anną Tomasik i p. Marią Kowalewską  uczestniczyły w lekcji demokracji zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Uczniowie mieli okazję poznać salę plenarną, zasady głosowania, mogli zasiąść na miejscach radnych sejmiku. Podjęli próbę debaty na temat ustawy śmieciowej wyrażając swoje opinie. Wiele ciekawych informacji pozyskali od p. Przemysława Górskiego. Być może za jakiś czas nasi uczniowie powrócą w to miejsce w charakterze radnych.  


Pasowanie na Ucznia


Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 7 odbyło się 11 października 2013 r. Uczniowie przygotowali dla zaproszonych gości prezentację słowno - muzyczną pt. "Pierwszaki w Krainie Mądrości".
W tym dniu otrzymali legitymacje szkolne oraz rożki ze słodkimi niespodziankami.Rajd pieszy pod hasłem 

"Zdrowiu mówimy TAK, uzależnieniom NIE"


   Tegoroczny rajd przebiegał pod hasłem "ZDROWIU MÓWIMY TAK, UZALEŻNIENIOM NIE". Uczniowie zwiedzali schronisko dla zwierząt, a klasa 4a przyniosła prezenty dla psów: karmę, koce.
Tego dnia uczennica naszej szkoły, Ania Matuszewicz przygarnęła psa ze schroniska, który spacer do nowego domu odbył razem z uczestnikami rajdu. Nasza szkoła zdobyła dwie nagrody książkowe za hasła promujące zdrowy tryb życia. Jedno hasło przygotowała klasa 4a wraz z wychowawcą Bożeną Lechwar, drugie - klasa 4b wraz nauczycielem języka polskiego Elżbietą Napierską.

 

Rajd integracyjny

 

5 października 2013 roku wczesnym rankiem wyruszyliśmy na Barbarkę w ramach integracji rodzic- nauczyciel – uczeń. Tam czekało już na nas rozpalone ognisko. Wspólnie z rodzicami piekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Pogoda dopisała. Dzieciaki miały mnóstwo atrakcji. Rodzice mieli czas na dyskusje o szkole i nie tylko. Było fantastycznie. Choć o 12.00 czas się skończył, to wielu z nas jeszcze zostało, żeby skorzystać z pogody i świeżego powietrza. 

Relacje z rajdów znajdują się w zakładce "Galeria".