Rok szkolny 2016/2017

Kodowanie ze Scratchem


Antoni Nowaczyk z klasy 5c otrzymał II miejsce w ogólnopolskim konkursie informatycznym "Kodowanie ze Scratchem". Z listą laureatów można zapoznać się na stronie:

http://scratch.icm.edu.pl/konkurs

Gratulujemy!


II Forum Czytelnicze „Lektury naszych marzeń”


8 maja, w Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy,  odbyło się w naszej bibliotece  II Forum Czytelnicze „Lektury naszych marzeń”. Zaproszenie przyjęły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 8 i ze Szkoły Podstawowej nr 24. Naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów, którą przygotowała Pani Daria Neumann. Spotkanie otworzyła Pani Dyrektor, która powitała przybyłe dzieci wraz ze swoimi Paniami oraz przedstawiła Jury:

-  Panią Małgorzatę  Borcz-prezeskę  Toruńskiego  Oddziału Towarzystwa  Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich,  bibliotekarkę z Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu,

 - Panią Annę Tatarzycką-Ślęk – kierowniczkę Filii nr 3 Książnicy Kopernikańskiej,

- Panią Krystynę Wijaczkę – metodyka Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, bibliotekarkę.

Każda z drużyn przygotowała 7-minutową prezentację na temat lektur, które najbardziej podobały się Czytelnikom i które uważają, że powinny się znaleźć w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych.

Jury miało bardzo trudne zadanie, po długiej naradzie I miejsce przyznało drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 24, II ex aequo Szkole Podstawowej nr 8 i naszej reprezentacji. Serdeczne gratulacje!!!

Nagrody, w postaci talonów na książki, które można wybrać, zgodnie z potrzebami w księgarni, ufundowała Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania  NSZZ „Solidarność”, Pani Krystyna Wijaczka była sponsorem książek, które zasilą księgozbiory bibliotek. Każdy z uczestników otrzymał coś dla ducha – książkę „Tytus piernikarzem” i dla ciała – mleczną czekoladę.

Sponsorom, Jury oraz wszystkim Uczestnikom serdecznie dziękujemy!

Zdjęcia znajdują się w naszej galerii.

 

„MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY TOBIE KSIĄŻKO PRZYRZEKAMY”


Za oknem pada deszcz, słońce skryło się za chmurami, a w naszej bibliotece uśmiechnięte Pierwszaki zostały uroczyście pasowane na czytelnika poprzez dotknięcie ramienia najstarszą pozycją z naszej biblioteki-  88- letnim podręcznikiem do klasy 4. Dzieci złożyły przyrzeczenie, że książki będą często wypożyczać i o nie dbać i po raz pierwszy wybrały samodzielnie książkę do przeczytania w domu. Każdy nowy czytelnik otrzymał certyfikat potwierdzający przyjęcie do grona czytelników, a Rodzice zostali poproszeni o przeczytanie listu, dotyczącego wartości płynącej z czytania.

 Nowym Czytelnikom życzę wspaniałych chwil przy czytaniu książek i zapraszam do naszej biblioteki.

 

Serdecznie witam wszystkich Czytelników po feriach zimowych. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze wypoczęli i nadal będą tak licznie odwiedzać bibliotekę, w której wiele będzie się działo. Detektywi z Bibliotecznego Klubu Detektywistycznego nadal prowadzić będą śledztwa (obejrzyjcie fotografie z zajęć „Herbatka u Królowej”), czytelnia zapełni się tymi wszystkimi, którzy w Szkolnej Strefie Ciszy, chcą poczytać książki, czasopisma, czy też pograć w „planszówki’. Wasi Rodzice mogą wypożyczać ciekawe książki z nowego działu dla dorosłych, a najmłodsi Uczniowie naszej szkoły zostaną pasowani na czytelnika. Nadal czekam na Wasze propozycje książek, które widzicie na księgarskich półkach i chcielibyście, żeby znalazły się w naszej bibliotece. Nasz biblioteczny Miś nie ma imienia, mam więc nadzieję, że już niedługo to się zmieni.

 wp_20170110_005.jpg [300x201]

Już dziś chciałabym zaprosić Was do wzięcia udziału w konkursie na najobszerniejszy i najciekawszy zeszyt przeczytanych książek. Regulamin dostępny jest w zakładce Konkursy i w bibliotece. Czy będą nagrody? Oczywiście, przecież każdy, kto czyta zawsze wygrywa – poszerza swoje wiadomości, doskonali umiejętność czytania
ze zrozumieniem, utrwala przy okazji prawidłową pisownię wyrazów, wzbogaca swoje słownictwo, mile spędza czas, ale też ma okazję zdobyć dla swojej klasy punkty w rywalizacji „Klasa na medal” i ma szanse otrzymać dyplom i nagrodę.

 

Gotowi do czytania? Start!

 

Proszę Państwa – oto Miś!

wp_20161205_005.jpg [300x265]

Do naszej biblioteki przybył duży, pluszowy Miś, który nie ma jeszcze imienia, propozycje można składać w bibliotece.  Miś chciałby mieć oryginale imię związane z biblioteką i książkami.

Z okazji światowego Dnia Pluszowego Misia, Pluszak wraz z dziećmi obejrzał prezentację dotycząca misiów żyjących w przyrodzie, misiów bajkowych i wysłuchał opowieści o dzielnym żołnierzu, niedźwiedziu Wojtku.  Dzieci mogły doświadczyć, że bycie niedźwiedziem wcale nie jest łatwe, próbowały wyciągać „miód z dziupli” jednocześnie odganiając zdenerwowane pszczoły.

Dzieci wyściskały nowego mieszkańca naszej biblioteki i obiecały misiowi, że przytulą w domu wszystkie swoje pluszowe misie i zaproszą do wspólnej zabawy.Szanowni Państwo!

 

Z przyjemnością pragnę Państwa poinformować, że powstaje w naszej bibliotece dział z książkami dla dorosłych. Każdy z Państwa, którego Dziecko jest Uczniem naszej szkoły, będzie mógł wypożyczać książki dla siebie. Zapraszam do wypożyczenia między innymi:

- kryminałów autorstwa Katarzyny Puzyńskiej, Katarzyny Bondy, Remigiusza Mroza, Alexa Kavy, czy szwedzkich autorów Hjortha i Rosenfeldta,

- książek z serii „Literatura w spódnicy”,

- wywiadu rzeki z Stanisławą Celińską i ks. Janem Kaczkowskim,

- dzienników Witolda Gombrowicza,

- książki J. K. Rowling „Trafny wybór”,

- pozycji J.L. Wiśniewskiego „Miłość oraz inne dysonanse”

oraz innych pozycji.

Mam nadzieję, że książki, które zajmują  półtorej półki, szybko zapełnią całe regały.  Może ktoś z Państwa chciałby podzielić się swoimi ciekawymi książkami, które dostałyby w ten sposób drugie życie i umiliły czas kolejnym czytelnikom? Proszę mi wierzyć, uwalnianie książek  z domowych półek i darowanie ich do przeczytania innym, to bardzo miłe uczucie.

Zapraszam do biblioteki,

Joanna Sobczuk nauczyciel-bibliotekarz


Kochane Czytelniczki, kochani Czytelnicy!


mapy_myli_1.jpg [300x337]

    Witam serdecznie w nowym roku szkolnym, w którym będzie się dużo działo w związku z książką i czytaniem. Znów zapraszani będziecie  na lekcje biblioteczne i do wzięcia udziału w konkursach czytelniczych. Biblioteczny Klub Detektywistyczny będzie działał, Detektywi rozwiązywać będą tajemnicze zagadki, bawiąc się i ucząc jednocześnie. Niektóre klasy już w bibliotece były i myślały ciepło o książce, tworząc mapę myśli.
Pamiętajcie, że książki w bibliotece na Was czekają, chętnie usłyszę od Was, jakie pozycje proponujecie, aby znalazły się na bibliotecznych  półkach, przecież razem tworzymy przestrzeń biblioteki, jako miejsce, gdzie nie tylko można wypożyczyć książki, ale również można się wyciszyć i spędzić kreatywnie czas wolny.

Do zobaczenia!

Biblioteka