Światowy Dzień Pluszowego Misia


    25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji do biblioteki zostały zaproszone dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi ukochanymi misiami. Mali goście obejrzeli prezentację o misiach bajkowych, dzieci z łatwością odgadywały nazwy misiów , bohaterów oglądanych często bajek. Pewną trudność sprawił tylko miś Kolargol, a zaskoczeniem było odsłuchanie piosenki z bajki o Misiu Uszatku w języku japońskim.. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę o misiach żyjących w przyrodzie i dowiedziały się, że koala powszechnie zwany misiem, wcale nim nie jest. 


Święty Mikołaj w bibliotece

      W grudniu świąteczna atmosfera dotarła i do biblioteki. Przerwy w czytelni spędzali nawet pomocnicy Świętego Mikołaja w charakterystycznych czerwonych czapkach.

 

      Dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy IIb zaproszeni zostali na lekcję biblioteczną „Skąd przyszła do nas choinka?”. Oprócz uzupełnienia wiadomości o adwencie, roratach, Świętym Mikołaju czy wigilijnych obyczajach można było powąchać przyprawy potrzebne do upieczenia piernika- laska cynamonu, imbir, gałka muszkatołowa i goździki, pachnące tak charakterystycznie, wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Było też zadanie, trzeba było „ubrać” choinkę na kartce w dawne ozdoby takie jak orzechy, jabłka, dzwonki, aniołki, ciasteczka, świeczki i łańcuch. Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z nietypowym ozdabianiem świątecznego drzewka.


 

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

 

                W dniach 11-18 marca nasza biblioteka zamieniła się w lokal wyborczy. Uczniowie wszystkich klas II-VI zostali zaproszeni do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Akcji „Wybory Książek”. W czytelni dzieci rozmawiały o wadze każdego głosu oddawanego w różnych wyborach oraz obejrzały krótką prezentację na temat, jak wyglądają prawdziwe wybory na przykład do władz samorządowych miasta. Po wybraniu przedstawiciela Komisji Wyborów Książek, który miał za zadanie stwierdzić, czy urna wyborcza jest prawidłowo zabezpieczona i nie próbowano do niej się dostać, nastąpiło głosowanie na 3 najciekawsze książki, które powinny znaleźć się na półce w każdej bibliotece. Przewodniczący Komisji czuwał nad prawidłowym przebiegiem oddawania głosów, jeśli sposób przeprowadzenia wyborów nie budził zastrzeżeń, składał swój podpis na protokole wyborczym. Ostatniego dnia wyborów, detektywi z „Bibliotecznego Klubu Detektywistycznego” jeszcze raz ocenili, czy urna nie została naruszona i komisyjnie dokonali jej otwarcia i pomogli w liczeniu oddanych głosów. 229 uczniów klas II-VI oddało swój głos, wskazując 185  tytułów książek. Wszystkim serdecznie dziękuję, poniższa tabela zawiera tylko część tytułów, pełny protokół został przesłany do Warszawy i jest dostępny do wglądu w bibliotece.

 

LP

Tytuł

Autor

Liczba oddanych głosów

1

Harry Potter

Rowling J.K.

31

2

Magiczne drzewo

Maleszka A.

22

3

Mikołajek

Sempe, Goscinny

22

4

Hobbit

Tolkien J.R.R.

19

5

Dziennik Cwaniaczka

Kinney J.

19

6

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Widmark M.

15

7

Kubuś Puchatek

Milne A.A.

13

8

Władca pierścieni

Tolkien J.R.R.

12

9

Minecraft - podręcznik do gry

 

12

10

Kroniki Archeo

Stemaszyk A.

12

11

Koszmarny Karolek

Simon F.

12

12

Koziołek Matołek

Makuszyński K.

10

13

Czaruś mały uciekinier

Webb H.

8

14

Zmierzch

Meyer

8

15

Pinokio

Collodi C.

8

16

Kaczor Donald

Disney

7

17

Baśniobór

Mull B.

7

18

Piłka nożna

 

7

19

Opowieści z Narnii

Lewis C.S.

7

20

Król Lew

Disney

6

21

Kopciuszek

Grimm

6

22

Muminki

Janson T.

6

23

O psie, który jeździł koleją

Pisarski R.

6

24

Piorun

Disney

5

25

Martynka

Delahaye G.

5

26

Wiersze

Tuwim J.

5

27

Kot w butach

Perrault

5

28

Gwiazd naszych wina

Green J.

5

 

 

Akcja „Podziel się ciekawą książką” dobiegła końca

 

Już po raz drugi zbieraliście książki, które zasilą księgozbiór szkolnej biblioteki. W czasie trwania Akcji przynieśliście do biblioteki 116 książek w tym 24 lektury. Kolejny raz nie zawiedliście, za co serdecznie dziękujemy Wam w imieniu przyszłych Czytelników.

Szczególne podziękowania należą się Ignacemu, który przyniósł 39 książek i tym samym przyczynił się do sukcesu swojej klasy!


Klasa

Ilość przyniesionych książek razem

W tym lektury

Ilość książek, która zostanie włączona 
do zbiorów biblioteki

 

I B

 

 

12

-

 

12

 

I C

 

 

11

 

3

 

10

 

I D

 

 

3

-

 

2

 

II B

 

 

7

 

1

 

7

 

III B

 

 

3

 

2

 

3

 

III C

 

 

39

 

8

 

25

 

 

IV A

 

 

5

 

2

 

5

 

VA

 

 

7

 

 

1

 

 

4

 

 

V B

 

 

26

 

5

 

19

 

 

VI A

 

 

3

 

2

 

3

RAZEM

116

24

90 w tym 22 lektury