Gra literacka „Tajemnica Torunia”

 

W sobotę rano, tuż po godzinie 8, grupa detektywów z Bibliotecznego Klubu Detektywistycznego spotkała się przy szkole, aby udać się do Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie rozpoczynała się gra literacka „Tajemnice Torunia”. Wraz z 12 innymi drużynami, zaopatrzeni w mapki Starego Miasta, ruszyliśmy do pierwszego z 8 punktów.  Poruszając się w ten sposób po mieście, zaliczając kolejne punkty, rozwiązując zagadki, zbieraliśmy monety, które potem przekazaliśmy organizatorom. Natalia, Maja, Ania i Jaś nie mieli żadnych problemów z rozwiązaniem zagadek,  myślę, że wszyscy świetnie się bawiliśmy, trenując trudną sztukę prowadzenia śledztwa w mieście. Na zakończenie wszyscy detektywi  otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, wśród których była lupa i latarka, niezbędne w ekwipunku każdego, kto ma do rozwiązania zawiłą sprawę.

 

Forum Czytelnicze „Książki naszych marzeń”

 

6 czerwca w naszej szkole odbyło się Forum Czytelnicze, które było podsumowaniem tego, co działo się w poszczególnych szkołach, w ramach realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń”. Zaproszenie nasze przyjęły 4 szkoły: Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 27, Szkoła Podstawowa nr 32 i Szkoła Podstawowa nr 35. W jury zasiadły Panie: Bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej, prezeska Toruńskiego Oddziału Towarzystwa Bibliotekarzy Szkół Polskich, Kierowniczka Filii nr 3 Książnicy Kopernikańskiej i Bibliotekarka, metodyczka z Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Honorowy patronat nad naszym spotkaniem objęły Toruńskie Zakłady Graficzne „Zapolex”, które również ufundowały nagrody książkowe. Nagrody, w postaci 3 talonów do realizacji w jednej z toruńskich księgarni, ufundowała Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.  Dyskutowaliśmy o korzyściach, jakie przynosi czytanie książek, o tym, jak książka stara się nadążyć za rozwojem cywilizacyjnym, przybierając różne formy  oraz zagraliśmy w skojarzenia, bezbłędnie odgadując tytuły książek. Potem nastąpiła prezentacja każdej z drużyn swojego sposobu realizacji programu „Książki naszych marzeń”. Jury miało bardzo trudne zadanie, wszystkie szkoły przygotowały ciekawe wystąpienia, dowodząc tym samym, że czytanie książek, odpowiednio oprawione w różne imprezy, może dostarczać przyjemności coraz to większej grupie uczniów. Miejsce III zajęła Szkoła Podstawowa nr 27, miejsce II Szkoła Podstawowa nr 32, a miejsce I… my!!!  Naszą drużynę przygotowała Pani Patrycja, która wraz z uczestnikami Kółka Dziennikarskiego pokazała wspaniałą prezentację.

Gratulujemy wszystkim obecnym wyróżnionym i nagrodzonym – kto czyta ten zawsze wygrywa! Dziękujemy Sponsorom!

 

Kolejny sukces naszych Uczniów w konkursie czytelniczym

„W świecie bohaterów książek Grzegorza Kasdepke”!

 

18 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 9 w Toruniu odbył się konkurs czytelniczy. Drużyny biorące w nim udział musiały wykazać się znajomością książek autorstwa Grzegorza Kasdepke.  Niektóre zadania były trudne, ale nie dla naszych Uczniów: Anna, Jan i Mikołaj zdobyli III miejsce.

Serdeczne gratulacje! Kto czyta, ten zawsze wygrywa!

 

Akcja „Podziel się ciekawą książką” 2016 

Kochani!

 To już 3 raz dzielicie się książkami, których już nie czytacie, a które uważacie, że zainteresują innych. Zawsze można na Was polegać i tym razem nie zawiedliście! Przynieśliście ponad 70 książek, zostały one przejrzane i większość  z nich to książki bardzo wartościowe i na pewno ucieszą innych czytelników.

Serdecznie dziękuję w imieniu tych osób, które podarowane przez Was książki będą na pewno często wypożyczać.


Sukces naszych Uczennic w konkursie

zorganizowanym przez Towarzystwo Bibliotekarzy Szkół Polskich

30 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Kreujemy świat baśni”. Z naszej szkoły wysłanych zostało 5 prac i z radością informuję, że dwie uczennice Julia i Agnieszka zdobyły wyróżnienie. Julia i Agnieszka są autorkami baśni pt. „Zaczarowany śpiew”, która opowiada o dwóch siostrach Fionie i Nutce. Baśń ta została przez dziewczynki pięknie zilustrowana.

Serdecznie Julii i Agnieszce gratuluję. Jestem przekonana, że fakt częstego czytania przyczynia się do pobudzania wyobraźni i dzięki temu można tworzyć własne historie i zdobywać nagrody, a w przyszłości zostać autorem książek.

 

Nowy pracownik biblioteki

1 kwietnia w naszej szkole miała miejsce zamiana ról – uczniowie nie tylko prowadzili lekcje, ale również wyręczyli nauczyciela – bibliotekarza. Jakub - uczeń naszej szkoły wypożyczał książki, dokonywał rejestracji oddawanych książek w komputerowej bazie Mol i świetnie sobie radził. Zadowolona buzia Jakuba świadczy o tym, że biblioteczna praca przypadła jemu do gustu.

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH –

„Z FRANKLINEM WYPOŻYCZAM SWOJĄ PIERWSZĄ KSIĄŻKĘ”.

 

    W bibliotece miało miejsce bardzo ważne wydarzenie – wszyscy uczniowie pięciu klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelnika i wypożyczyli, wybraną przez siebie książkę. Dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania, przypomniały sobie, jak należy właściwie traktować książki, które są własnością całej społeczności szkolnej.  Pierwszakom odczytana została bajka „Franklin i książka z biblioteki”. Przygoda  sympatycznego żółwika przybliżyła świeżo upieczonym czytelnikom, jak ważną sprawą jest stosowanie się do regulaminu biblioteki i dbanie
o wypożyczoną książkę.

    Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i obiecały troszczyć się o książki, a przede wszystkim odwiedzać  często bibliotekę i czytać jak najwięcej.

   Uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty i  list do Rodziców, którego treść zwracała uwagę, między innymi, na wartości płynące z czytania książek.

    Po zrobieniu pamiątkowej fotografii, wszystkie pierwszaki  wyszły z biblioteki zadowolone z  wybraną samodzielnie książką.

Miłego czytania i do zobaczenia wkrótce w bibliotece.

 

 

Konkurs „Czytam, zawsze wygrywam”

dla klas III-VI na najobszerniejszy zeszyt przeczytanych książek

 

     Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w konkursie na najobszerniejszy zeszyt przeczytanych książek. Wszystkie przeczytane przez Was książki, nie tylko te, które wypożyczyliście w naszej szkolnej bibliotece, proszę, aby zostały opisane w zeszycie lub za pomocą komputera w formie listu, pamiętnika, e-maila. Zapoznajcie się z regulaminami i pamiętajcie o tym, co dany opis przeczytanej książki powinien zawierać: ilustrację, autora, tytuł książki, krótki opis, o czym ona była i Waszą ocenę, czy podobała się Wam, czy polecacie ją innym do przeczytania. Na zeszyty czekam w bibliotece do 31 maja i ten termin jest ostateczny.

Czy będą nagrody? No pewnie, przecież każdy, kto czyta zawsze wygrywa -  poszerza swoje wiadomości, mile spędza wolny czas, utrwala przy okazji prawidłową pisownię wyrazów, wzbogaca swoje słownictwo, ale też zapracuje
na sukces klasy w rywalizacji „Klasa na medal” i ma szansę otrzymać dyplom i nagrodę.

Miłego czytania książek!

 

REGULAMIN KONKURSU NA NAJOBSZERNIEJSZY I NAJCIEKAWSZY ZESZYT PRZECZYTANYCH LEKTUR DLA KLAS II-III

„CZYTAM, ZAWSZE WYGRYWAM.”

Cele konkursu:

 • popularyzacja czytania książek, jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu,
 • rozwijanie kompetencji czytelniczych u uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem i przetwarzania tekstów, doskonalenie umiejętności sporządzania krótkich notatek,
 • doskonalenie prawidłowego zapisu ortograficznego wyrazów,
 • promocja biblioteki, jako miejsca w szkole, gdzie wiele się dzieje.

REGULAMIN KONKURSU:

 1. Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń klasy II i III, który założy zeszyt, w którym sporządzać będzie krótkie notatki z przeczytanych przez siebie książek.
 2. Notatka w zeszycie powinna zawierać:
 • nazwisko i imię autora, tytuł przeczytanej książki,
 • krótki opis, o czym ta książka jest wraz z oceną ucznia, czy książka jemu się podobała, czy można polecić ją innym.
 1. Po lewej stronie otwartego zeszytu, przy każdym opisie przeczytanej książki, powinna znaleźć się ilustracja, dotycząca treści przeczytanej pozycji.
 2. Konkurs trwa od 11 lutego 2016 roku do 27 maja 2016 roku.
 3. Wszystkie zeszyty powinny zostać złożone w bibliotece, w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja włącznie.
 4. Z każdego poziomu klas przyznane zostaną po 3 nagrody i dyplomy. Każde dziecko, które taki zeszyt prowadziło, otrzyma dyplom.
 5. Kryteria przyznawania nagród:
 • ilość opisanych przez uczestnika książek,
 • estetyka zapisu notatki,
 • brak błędów ortograficznych,
 • jakość wykonanej ilustracji.
 1. O terminie i sposobie wręczenia nagród, uczestnicy zostaną powiadomieni.
 2. Organizatorzy konkursu- nauczyciel-bibliotekarz, wychowawcy klas.

 

REGULAMIN KONKURSU NA NAJOBSZERNIEJSZY I NAJCIEKAWSZY ZESZYT PRZECZYTANYCH LEKTUR DLA KLAS IV-VI

„CZYTAM, ZAWSZE WYGRYWAM.”

Cele konkursu:

 • popularyzacja czytania książek, jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu,
 • rozwijanie kompetencji czytelniczych u uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem i przetwarzania tekstów, doskonalenie umiejętności sporządzania krótkich notatek,
 • doskonalenie prawidłowego zapisu ortograficznego wyrazów,
 • wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za klasę-biorąc udział w konkursie, uczestnik 
 • nie tylko pracuje na swój sukces, ale również na sukces końcowy klasy (klasy otrzymają dodatkowe punkty w rywalizacji „Klasa na medal”),
 • promocja biblioteki, jako miejsca w szkole, gdzie wiele się dzieje.

REGULAMIN KONKURSU:

 1. Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń klas IV-VI, który założy zeszyt, w którym sporządzać będzie krótkie notatki z przeczytanych przez siebie książek.
 2. Zeszyt ten może być prowadzony w formie-:
 • tradycyjnego zeszytu,
 • pamiętnika,
 • listu,
 • e-maila.
 1. Notatka w zeszycie (lub w innej formie) powinna zawierać:
 • nazwisko i imię autora, tytuł przeczytanej książki,
 • krótki opis, o czym ta książka jest wraz z oceną ucznia, czy książka jemu się podobała, czy można polecić ją innym.

Przy każdym opisie przeczytanej książki, powinna znaleźć się ilustracja, dotycząca treści przeczytanej pozycji.

 1. Konkurs trwa od 11 lutego 2016 roku do 27 maja 2016 roku.
 2. Wszystkie zeszyty powinny zostać złożone w bibliotece, w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja włącznie. Zeszyty prowadzone w formie elektronicznej należy dostarczyć na pendrive lub płytce cd.
 3. Najciekawsze 4 prace zostaną nagrodzone. Przewidziane są też 2 ewentualne dodatkowe wyróżnienia.
 4. Kryteria przyznawania nagród:
 • ilość opisanych przez uczestnika książek,
 • forma prowadzenia zeszytu,
 • estetyka zapisu notatki,
 • brak błędów ortograficznych,
 • jakość wykonanej ilustracji.
 1. Klasy zdobędą dodatkowe punkty doliczane do rywalizacji „Klasa na medal”, w zależności od ilości osób, które zeszyty dostarczyły do biblioteki.
 2. O terminie i sposobie wręczenia nagród, uczestnicy zostaną powiadomieni.
 3. Organizatorzy konkursu- nauczyciel-bibliotekarz, wychowawcy klas, nauczyciele poloniści.


„Książki naszych marzeń”- lekcja biblioteczna –

recenzujemy i polecamy kolegom obejrzane książki


    W czasie trwania lekcji bibliotecznej uczniowie mieli okazję zapoznać się z przyjemną, ale trudną jednocześnie pracą recenzenta książek, który w kilku zdaniach musi zawrzeć krótki opis, o czym książka jest oraz dołączyć jej ocenę. Uczniowie pracowali w grupach, oglądali zakupione pozycje książkowe, w ramach programu „Książki naszych marzeń”, zapisywali krótkie recenzje na kartach pracy, dzielili się z kolegami swoimi opiniami, które książki wydały się im na tyle interesujące, że mogą polecić je do czytania. Każdy z uczestników wyszedł z biblioteki z książką.
Miłej lektury! Zapraszam po następne!

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

    W listopadzie obchodzone jest na całym świecie Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece pojawiły się dzieci ze swoimi ukochanymi pluszakami. Razem obejrzały prezentację o historii narodzin pierwszego pluszowego misia, które miało miejsce w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, przypomniały sobie wszystkie bajkowe misie, które wystąpiły w bajkach i książkach oraz uzupełniły informacje na temat misiów żyjących w przyrodzie. Dzieciom najbardziej spodobał się Miś Paddington, który pojawił się w pewnej angielskiej rodzinie prosto z mrocznych zakątów Peru. Jakie to szczęście, że w naszej bibliotece są książki o tym zabawnym misiu i można razem z nim przeżywać wiele zabawnych przygód.

Dzieci zrobiły portret Misia w pięknych ramkach  oraz pojemniczek na ołówki i kredki, oczywiście z wizerunkiem misia.Dużym zainteresowaniem cieszył się też niedźwiedź syryjski Wojtek, postać prawdziwa z czasów II wojny światowej, który walczył dzielnie u boku żołnierzy generała Andersa. 

 

JUŻ SĄ! 144 KSIĄŻKI WYBRANE PRZEZ WAS

W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI WYBORÓW KSIĄŻEK!


    Pamiętacie kochani Czytelnicy marcową i październikową akcję wybierania książek, które Waszym zdaniem powinny znaleźć się w naszej bibliotece? Z podanych przez Was tytułów zakupione zostały 144 książki w ramach rządowego programu „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”. Poniższe zdęcie przedstawia tylko niektóre z nich, reszta rozgościła się na regałach i czeka na Was, abyście je wypożyczali i czytali.

Już teraz zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie, który trwać będzie od początku lutego do połowy maja „CZYTAM, ZAWSZE WYGRYWAM”, szczegóły już wkrótce na plakatach, u wychowawców i tutaj, na stronie internetowej. Zaglądacie na nią często, znajdziecie tutaj dużo informacji na temat książek i tego, co się w naszej bibliotece dzieje.

Mam nadzieję, że wybrane przez Was książki będą często przez Was wypożyczane. Sami przecież je wybraliście, a w zwycięskim filmie, nakręconym przez Uczniów 4A, udowadnialiście, że czytanie książek może być ciekawsze nawet od serfowania po Internecie i spędzania czasu z grami komputerowymi.

Zapraszam serdecznie - Zwiadowcy, Miś Paddington, Cwaniaczek, Tytus, Romek i A’Tomek, Percy Jackson, Martynka, Koziołek Matołek, Harry Potter i wiele innych książkowych postaci czekają.

ksiki_naszych_marze.jpg [300x173]

 

 

JESIEŃ WCALE NIE MUSI BYĆ NUDNA!


    Kochani, za oknem szaro, pada deszcz i ogarnia Was nuda? Jeśli tak, jest na to rada – wizyta w naszej szkolnej bibliotece i wypożyczenie książki. Chciałabym Wam zaproponować spędzenie czasu z:

-  Pomponem, dziwnym smoczkiem, który niespodziewanie pojawił się w rodzinie Fisiów i narobił tam sporo zamieszania,

- Hanią Humorek, która w „Wielkiej księdze psot” pokazuje na co ją naprawdę stać,

- Babcią Rabuś, z którą jej wnuczek na pewno nudzić się nie będzie, bo to nietypowa babcia,

- z Lasse i Mają, którzy w małym szwedzkim Valleby rozwiązują kolejne zagadki, tym razem
w kawiarni i zagadkę mającą związek z pożarami,

- piratami i ich pełnym przygód światem,

- znanym Wam koszmarnym Karolkiem, który tym razem wraz z tajnym klubem wyrusza na wojnę,

-  Gregorym, bohaterem „Dziennika CwanIaczka”, który w Drodze przez mękę” pokazuje nam swoje „Zezowate szczęście”,

- Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem, bohaterami 25 komiksów,

- Leszkiem Peszkiem, który ram ma szczęście, a raz pecha,

- pieskiem Oskarem, który nie lubi być sam,

- Anatolem detektywem,

- oraz pilotem samolotu, marynarzem i kolejarzem, którzy opowiedzą Wam o tajnikach swoich zawodów.

To tylko niektóre nowe książki, które na Was czekają. Dzięki Radzie Rodziców możecie wypożyczyć również nowe wydania lektur szkolnych - być pierwszym czytelnikiem nowej, pachnącej lektury to podwójna przyjemność!

 Zapraszam serdecznie, bo przecież

BIBLIOTEKA W NASZEJ SZKOLE ZAWSZE JEST PO DRODZE,
DLATEGO NIE MIJAM JEJ, ALE WCHODZĘ.