Pan Mateusz - dziennikarz sportowy

8 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z panem Mateuszem - polskim dziennikarzem sportowym i komentatorem meczów piłki nożnej w stacji Eleven Sports, który specjalnie dla nas przyjechał z Warszawy. Pan Mateusz opowiadał uczniom o specyfice pracy dziennikarza, sporcie i piłkarzach. Dziękujemy za udane spotkanie!
 

Pani Bożena i Pan Marcin - konserwatorzy dzieł sztuki

     W klasie II c gościliśmy rodziców Panią Bożenę i Pana Marcina, którzy są konserwatorami dzieł sztuki i specjalizują się w konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Opowiedzieli o swoim zawodzie. Zajmują się głównie konserwacją zabytkowych obrazów, rzeźb, ołtarzy i ambon, a także malarstwa ściennego, które najczęściej można spotkać w kościołach. Następnie w ramach prowadzonych w klasie warsztatów odkryli niektóre tajniki warsztatu mistrza pozłotnika. Zapoznali uczniów z techniką złocenia na mikstion, czyli na mat. Pokazali przykłady prac pozłotniczych: wyzłoconych ornamentów, fragmentów ramy. Każdy uczeń miał możliwość samodzielnego wyzłocenia gipsowego odlewu muszli, aniołka, czy ornamentu. Każdy odlew był odpowiednio przygotowany do złoceń, czyli zaizolowany klejem glutynowym i lakierem uzyskanym z szelaku. Szelak to jest żywica naturalna pozyskiwana z wydzieliny owadów (Kerria lacca) zwanych czerwcami, żyjących w Indiach i Tajlandii. Na powierzchnię zaizolowanego odlewu każdy nałożył mikstion akrylowy i po upływie 15 minut naklejał płatki szlagmetalu. Na koniec po wypolerowaniu powierzchni i usunięciu nadmiaru płatka, szlagmetal należało zabezpieczyć warstwą szelaku, przed korozją. Szlagmetal jest imitacją prawdziwego złota, a dokładnie mosiądzem i niezabezpieczony zmienia kolor na niebieskozielony. W trakcie warsztatów pokazali również jak wykonuje się odlewy gipsowe. Gips wymieszali z wodą i przelali do specjalnej formy silikonowej, w której następowało wiązanie gipsu i jego twardnienie. Pod koniec zajęć odlewy gipsowe były już gotowe i wszyscy z zaciekawieniem oczekiwali wyjęcia z formy.

Serdecznie dziękujemy za spotkanie - uczniowie klasy 2 c z wychowawcą.

 

Pani Justyna - przewodnik

    Uczniowie klasy 5b odbyli ciekawe spotkanie z cyklu ,,Ludzie z pasją”. Ich gościem była Pani Justyna, która jest licencjonowanym przewodnikiem po naszym pięknym mieście. Dodatkowo jako jedyny przewodnik w mieście może pochwalić się znajomością języka japońskiego. Oprowadza wycieczki i turystów indywidualnych z wielu krajów, w tym również z Japonii.

Podczas spotkania Pani Justyna  przypomniała historię Torunia oraz legendy związane z naszym miastem. Ponieważ te ostatnie są nam dość dobrze znane, również mogliśmy pochwalić się naszemu Gościowi wiedzą.

Na zaprezentowanych fotografiach zobaczyliśmy, jak gród Kopernika zmieniał się na przestrzeni lat. Przeczytanie oryginalnego  przepisu na pierniki przysporzyło nam niemało trudności, ale i dostarczyło  wesołej zabawy. Dzięki zakupionym przez rodziców piernikom, mogliśmy rozkoszować się ich smakiem i jeszcze bardziej wczuć się w atmosferę i magię naszego pięknego miasta.

Pani Justyno, dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawcą.


Pan Karol - snycerz

Klasa IIa gościła Pana Karola, który jest rzeźbiarzem, a dokładnie snycerzem. Pan Karol ciekawie opowiadał nam o swojej pasji, pokazał narzędzia jakimi pracuje, fragmenty rzeźb oraz same rzeźby. Prace naszego gościa można oglądać w wielu kościołach i innych budynkach w naszym mieście. Warto podkreślić, że profesja Pana Karola jest coraz mniej popularna, a On sam jest jedynym snycerzem w Toruniu. 


Pani Dorota - pracownik wydawnictwa

06.06.2016r. zajęcia w klasie III b poprowadziła p. Dorota.

Pasją p. Doroty jest książka. Od 8 lat zajmuje się składem książki tradycyjnej, jak również elektronicznej. Na przeprowadzonych zajęciach przybliżyła dzieciom działalność wydawnictwa, budowy książki i struktury papieru. Najważniejszą jednak sprawą pozostaje dla pani Doroty zainspirowanie dzieci do czytania książek w każdej postaci, również książek elektronicznych, jako podstawy prawidłowego rozwoju.

 Dziękujemy!


Pani Małgorzata - malarka

   Pani Małgorzata z wykształcenia jest nauczycielem matematyki i informatyki. Sześć lat temu zaczęła malować i jak sama twierdzi, nigdy nie przestanie tego robić, bo sprawia jej to ogromną przyjemność. Malowaniem wypełnia każdą wolną chwilę. Próbowała różnych technik, jednak jej ulubioną są suche pastele. Najczęściej maluje pejzaże, a inspiracją są przede wszystkim wakacyjne podróże. Podczas spotkania z klasą 3b, zapoznała uczniów z techniką malowania suchymi pastelami.

   Pani Danuta - robótki ręczne

    Pani Danuta, z wykształcenia historyk sztuki, obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Jej pasją, odkąd ukończyła 7 lat, są robótki ręczne, wykonane na szydełku i drutach. Wykonuje głównie małe pacynki na palec, ubranka dla lalek, maskotki. Znana jest na całym świecie jako nutka_art. Pani Danuta była gościem klasy III b, poprowadziła warsztaty na których uczniowie wykonali pacynki, ozdoby choinkowe z wełny.

 

Pan Michał - fortograf

   W klasie 5a zaproszenie przyjął tata jednego z uczniów, który jest fotografem. Poprowadził ciekawe zajęcia o fotografowaniu z dronem. Urządzenie latało po niebie fotografując nas i nasze osiedle. Dziękujemy za niezapomniane wrażenia.

Pan Arkadiusz - zdobywca szczytów

W dniu 22 maja 2015 roku uczniowie klasy II b spotkali się z człowiekiem wielu pasji panem  Arkadiuszem. Pan Arkadiusz opowiadał nam o wyprawie na Mont Blanc. Fragment z dziennika pana Arkadiusza:

Dzień 4

     Na szczycie byliśmy zupełnie sami o godz. 10.45 przy bezchmurnym niebie i nadal wielkim wietrze. Widoki zapierające dech w piersiach, ale najważniejsza to świadomość,  że stoimy na Dachu Europy! Pobudka jak zwykle bardzo trudna, szczególnie już na tej wysokości  (3167 m) mocno nie chce się wstać. Długo celebrowane śniadanie, gorąca herbata w termosy, przepakowanie sprzętu (część zostawiamy w schroniskowych szafkach. Wyjście przy zachmurzonej pogodzie ok. godz. 9.00. Po drodze orientacja w trasie ponieważ śnieg trochę uprzykrzył nam możliwość odnalezienia najlepszej trasy. 

 

dscn0367.jpg [300x225] Pani Ilona - rękodzieło bibułkarskie

      Pani Ilona, pasjonatka rękodzieła bibułkarskiego, poprowadziła 9 marca 2015r. dla dzieci z klasy 2 b warsztaty twórcze. Pokazała jak można wykorzystać powszechną bibułę i krepinę dla modelowania różnorodnych kwiatów i ozdób świątecznych. Pani Ilona zajmuje się bibułą od 2009 r., kiedy to zainspirowana warsztatami rękodzielnika z Bieszczad, sama postanowiła stworzyć własne kompozycje i urzeczywistnić pomysły na nowe formy bibułkarskie, przede wszystkim kwiatów, jak również całych stroików i kompozycji kwiatowych. Swe pomysły i wiedzę przekazuje z radością wszystkim tym, którzy chcą ją zgłębiać, prowadząc liczne warsztaty dla stowarzyszeń i kół, jak również dzieci i młodzieży w szkołach i domach kultury. W 2011 r. po raz pierwszy uczestniczyła w nagraniu programu Tradycją Regionu Malowane, promującego działalność Stowarzyszenia Doliny Pilicy, w którym działa, prezentując w niezwykle ciepły, kameralny sposób własny dorobek twórczy.


p1110635x.jpg [300x199]

 Pan Maciej  - Kapitan Straży Pożarnej

     W dniu 20 marca 2015 r. gościliśmy w klasie 1a Kapitana Straży Pożarnej Pana Macieja w ramach cyklu spotkań "Ludzie z pasją", który przeprowadził pogadankę na temat właściwych postaw wobec zagrożeń, uczył nas prawidłowego zachowania i reagowania wobec różnorodnych niebezpieczeństw cywilizacyjnych i zdarzeń o charakterze kryzysowym. Pan Kapitan przypomniał również o prawidłowym korzystaniu z numerów alarmowych. 

Dziękujemy za spotkanie!

Dzieci z klasy 1a wraz z wychowawcą

 

Pan Arkadiusz - muzyka mis tybetańskich

Spotkanie z MUZYKĄ ETNICZNĄ, podczas którego prowadzący Pan Arkadiusz zapoznał nas z czarem muzyki mis tybetańskich oraz ich znaczenia terapeutycznego dla organizmu ludzkiego.


    Pan Arkadiusz jest człowiekiem, dla którego muzyka etniczna to pasja. Ukończył studia muzyczne w Gdańsku, ale jego marzenie to  poznanie wszystkich krajów świata oraz ich kulturę muzyczną. Jeździ więc i chodzi po świecie, nasłuchuje, wypatruje.... zdarza się, że grywa z ulicznymi grajkami. Uwielbia instrumenty wszelakie, robione własnoręcznie. Wiele zostało zrobionych tylko dla niego. Po powrocie do Torunia przekazuje swoją wiedzę dzieciom. 
     Dziękujemy Panu Arkadiuszowi za wspaniały pokaz. Uczniowie z klasy 4a byli zachwyceni muzyką i efektami jakie zrobiły misy tybetańskie na ich organizmach. 
      Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor Przedszkola Pinokio za umożliwienie przeżycia niesamowitych chwil!


PanTomasz - fotograf i podróżnik

   Pan Tomasz jest absolwentem geografii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK. Odwiedził naszą szkołę, aby w klasie 4a przedstawić swoje pasje związane z fotografią i podróżami. Lekcja była bogata w zdjęcia i opowiadania o ciekawych miejscach na ziemi. Serdecznie dziękujemy Panu i zapraszamy na kolejne spotkanie.

 

Pani Paula - malarka

paula_dutko.jpg [300x225]     Dnia 22 października 2014 r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z panią Paulą, która przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia z rysowania i szkicowania. Pani Paula jest studentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, ale od dziecka jej pasją jest rysowanie. 

   Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci, dlatego 29 października 2014 r. pani Paula odwiedziła nas ponownie i poprowadziła warsztaty rysowania pastelami. W wywiadzie udzielonym Marcie i Amelii pani Paula powiedziała, że ciągle jeszcze rozwija swoją pasję i talent, gdyż w przyszłości chciałaby zostać ilustratorką i tłumaczką książek dla dzieci.
Życzymy powodzenia w realizacji planów i serdecznie dziękujemy!


Pan Jacek - chemik

Pan Jacek, człowiek z pasją, a raczej pasjami. Przeprowadził dla szóstoklasistów ciekawe zajęcia chemiczne.

Jest pracownikiem naukowo- dydaktycznym wydziału chemii UMK. Od lat kształci studentów chemii w zakresie recyklingu odpadów polimerowych. Szczególnie interesuje się działaniem ozonu na materiały polimerowe i nowymi polimerami przewodzącymi prąd elektryczny. Jest współorganizatorem Pracowni Przetwórstwa i Recyklingu Polimerów.

Chemia stała się największą pasją pana Jacka od 1982 roku, kiedy to przeczytał pierwszą książkę z tej dziedziny. Chociaż jej tytułu nie pamięta, to wywarła ona na nim tak duże wrażenie, że wpłynęła na jego dalsze życie. Obok tej pasji ma też trzy mniejsze. Jedną z nich jest poezja. Zainteresowanie poezją w jego przypadku nie ogranicza się wyłącznie do czytania. Zdarza mu się również pisać utwory poetyckie.

Kolejną pasją pana Jacka jest rysowanie, któremu oddaje się już od lat wczesnoszkolnych. Jednak dopiero w szkole średniej poznał ludzi, którzy pomogli mu ją rozwinąć. Namalował kilka obrazów na płótnie, ale jego ulubioną techniką jest ołówek i piórko.

Wreszcie trzecia z tych mniejszych pasji to muzyka. Obecnie ogranicza się prawie wyłącznie do słuchania, ale w okresie studiów śpiewał w Chórze Akademickim oraz w zespole rockowym Jolly Roger. Grywa też czasem na gitarze i śpiewa poezję.

Życzymy panu Jackowi jak najwięcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań.


Pani Anita - zdobywczyni szczytu w Karakorum


     Uczniowie klas czwartych spotkali się z panią Anitą, zdobywczynią pakistańskiego szczytu w Karakorum, na którym nie stanęła wcześniej ludzka stopa. Opowiedziała o swojej niezwykłej wyprawie, która trwała prawie miesiąc. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o tym, jak należy przygotować organizm do tak trudnej wspinaczki, jaki miała ona przebieg, co się jada i pije w górach, jak odpoczywa i utrzymuje higienę, a także jak żyją mieszkańcy wysokich gór. Uczniowie mogli obejrzeć specjalistyczny sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej oraz wiele ciekawych zdjęć.
    Pani Anita pracowała kiedyś w naszej szkole jako nauczyciel języka polskiego, dlatego z wprawą belfra zachęcała uczestników spotkania do realizowania swoich marzeń i pasji. 

 

 Pan Kazimierz - pisarz

     W ramach spotkań z  "ludźmi z pasją", klasy 5b i 6b miały przyjemność gościć na swoich lekcjach historii Pana Kazimierza, emerytowanego nauczyciela polonistę oraz autora powieści historycznych. Pierwsza jego powieść: „Ballada o rycerzu Krzyża” wydana została w roku 2011 przez Wydawnictwo Region w Gdyni, a jej tematem jest codzienne życie braci Zakonu Krzyżackiego na zamku w Radzyniu Chełmińskim. Są też jednak w powieści sceny rozgrywające się na zamkach: w Toruniu i w Grudziądzu.

   Drugą książką napisaną przez pana Kazimierza jest przygodowa powieść dla młodzieży: „Za rzeką czasu”, którą wydało w roku 2013 Wydawnictwo WAM w Krakowie. Akcja powieści rozgrywa się w roku 1310 w Słupie, Grucie oraz w Grudziądzu, gdzie za sprawą pustelnika Hilariusa przenoszą się dwie współczesne gimnazjalistki: Alicja i Karolina. Śledząc ich przygody, czytelnik poznaje całe bogactwo zarówno materialnej, jak i duchowej kultury wieków średnich, życie codzienne  średniowiecznej wsi i średniowiecznego miasta – Grudziądza.

   Pan Kazimierz na samym wstępie podkreślił związki, jakie go łączą ze szkołą, do której przyjechał: pracuje w niej bowiem jego córka, a także uczyły się w niej dwie jego wnuczki – Alicja i Karolina.

    Pan Kazimierz krótko omówił swoje dwie książki, zachęcając szczególnie do przeczytania  powieści „Za rzeką czasu”, którą wypożyczyć można w naszej bibliotece szkolnej. Najdłużej jednak mówił o średniowieczu, o życiu ludzi w tej epoce, o kulturze i osiągnięciach wieków średnich, podkreślając fakt, że zarówno Toruń, jak i miasto, z którego przyjechał (Grudziądz), znajdowały się wówczas w granicach Państwa Zakonnego, a Toruń był pierwszym miastem, które Zakon Krzyżacki na terenie przekazanym mu przez księcia Konrada zbudował.

    Uczniów szczególnie zainteresował los ówczesnych dzieci, a przede wszystkim los tak zwanych „podrzutków” i sierot. 

      Na zakończenie autor „Za rzeką czasu” zachęcił młodzież do zwiedzenia Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego, które trzy dni przed wizytą w naszej szkole sam zwiedził.

 

Astronom w SP 7

w ramach projektu edukacyjnego

„Kosmos pełen tajemnic – jak zostać Kopernikiem”

      Dnia 06 marca 2014 r. w naszej szkole gościliśmy Pana Stanisława – astronoma z Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium” w Toruniu, który przybliżył uczniom klas III i VI najciekawsze zjawiska i odkrycia astronomiczne oraz postać i dorobek Mikołaja Kopernika w formie prezentacji i prelekcji. Dla naszych uczniów była to niepowtarzalna okazja do poszerzenia swojej wiedzy oraz ciekawego spotkania z astronomią. SP nr 7 w Toruniu od lat współpracuje z toruńskim Planetarium – aktywnie korzystając z seansów astronomicznych oraz wystaw interaktywnych. 

                                                        Serdecznie dziękujemy!

"Polecam obserwacje nieba w każdym miejscu. Nawet w rozświetlonym mieście można znaleźć takie miejsca, skąd da się obserwować gwiazdy. A wiedząc czego szukać i jak patrzeć, można wiele zobaczyć"

Stanisław Rokita

 

O prelegencie: 

W Toruniu od 1989 r., absolwent UMK (kierunek: astronomia). Od 1994 r. pracuje w Planetarium (od początku Placówki). Autor i współautor kilkunastu seansów popularnonaukowych. Twórca cyklu „Muzyka pod gwiazdami”, autor specjalnych pokazów artystycznych i koncertów pod kopułą Planetarium.

Zainteresowania i hobby: miłośnicze obserwacje nieba, science-fiction, fotografia, grafika komputerowa, muzyka elektroniczna (ale nie tylko, również irlandzka, rock).

 

 

Pan Mateusz - muzyk

         Mateusz jest studentem matematyki UMK. Jego pasją jest granie na gitarze elektrycznej i akustycznej. Swoją grą uświetnił lekcje muzyki w klasie 4A i 6B. Gra we Włocławku w zespole The Keffirs muzykę grunge. Może kiedyś będzie sławnym gitarzystą? ;) Niektórzy już zaopatrzyli się w jego autograf :) Dziękujemy! Ciekawa lekcja!


Mikołaj i Jan - muzyka

Mamy wspaniałych zdolnych uczniów, którzy swoimi pasjami potrafią dzielić się z rówieśnikami. Mikołaj i Janek uświetniali swoją grą na gitarze elektrycznej lekcję muzyki w klasie 4B i 5A. Poznawaliśmy temat o "Instrumentach elektrycznych i elektronicznych". Mikołaj z zaangażowaniem zainteresował swoje koleżanki i kolegów mistrzowskim wykonaniem znanych i lubianych kawałków. Dziękujemy :)

 

Pan Grzegorz - fotograf

W ramach cyklu spotkań z ludźmi z pasją gościliśmy dziś ciekawą postać. Pan Grzegorz uwrażliwiał nas swoją pasją do fotografowania. Klasa 6a z wielkim zaciekawieniem i skupieniem wzięła udział w zajęciach, na których gość pokazał własne zdjęcia, albumy, film. Człowiek z bogatym doświadczeniem pokazał swój dorobek artystyczny. Uczniowie zaciekawieni pokazem multimedialnym już dziś zastanawiają się nad swoimi pasjami. Może ktoś zostanie artystą fotografem? ;) Dziękujemy za ciekawą lekcję i życzymy dalszych sukcesów w konkursach fotograficznych.

 

Pani Katarzyna - malarstwo

W ramach hasła na 2013 rok "Z pasją do sukcesu" klasa 6A gościła na lekcji plastyki Panią Katarzynę - Historyczkę Sztuki i Kuratorkę. Pani Kasia, mama Stasia,  poprowadziła zajęcia, na których analizowała obrazy, pokazywała ciekawą twórczość różnych malarzy i artystów zachęcając nas do własnych przeżyć i interpretacji dzieł malarskich oraz uczyła jak wydobywać dane z obrazów.
Cała klasa z ogromnym zainteresowaniem podziwiała pasje gościa i uczestniczyła w lekcji specjalnie dla niej przygotowanej.